Previous Next

Moxibustion Therapy for Bovine Diseases

1.Wprowadzenie.Jest to jedyny artykuł na który orzymałem zgodę tłumaczenia i publicznej publikacji z Kongresu IVAS Wiedeń2000

Terapia metodą moxy w leczeniu chorób bydła jest łatwa i wygodna w praktyce, niekosztowna, oraz efektywna biorąc pod uwagę inne metody. Istota zabiegu polega na przygrzaniu suchym, ugniecionym w formie kuli zielem rośliny Artemisia vulgaris L./Bylica pospolita, wg A. Ożarowskiego Rośliny lecznicze/.umieszczonym w specyficznych punktach akupunktury na powierzchni ciała .Ciepło palącej się moxy stymuluje organy wewnętrzne będące w projekcji stymulowanych punktów akupunktury, rozmieszczonych na ciele. W konsekwencji usprawnienie obiegów energii Qi organów, poprawy lokalnego ukrwienia tych narządów dając w rezultacie powracanie do zdrowia. Ta terapia jest efektywna w wielu przypadłościach u bydła. Metoda daje lepsze rezultaty łącznie z zastosowaniem ziół ,właściwego żywienia,lub jednoczesnym stosowaniem powszechnych w użyciu leków. Ten sposób leczenia jest bardzo przydatny w leczeniu wielu chorób zgłaszanych z terenu.

2.Materiały i metody.

Zwierzę powinno być poskromione. Koniec ogona w celu uniknięcia zrzucenia moxy powinien być przywiązany. Kubeł pełen wody powinien być zabezpieczeniem od ewentualnego zaprószenia ognia. Sucha moxa / wystawiona na ekspozycję światła słonecznego przez 4-5 dni ugnieciona jest w w kule/2gm/.W celu zabezpieczenia skóry zwierzęcia przed nadmiernym przegrzaniem punkty akupunktury smaruje się pastą sojową/miso przyp.aut. jap/Pasta zawiera wazelinę, mleczko aloesowe z dodatkiem Na Cl 10%,w celu konserwacji. Do zapalania można użyć zapałek, zapalniczki, lub kadzidełek

3. Punkty akupunktury i ich zastosowanie/japońskie nazwy w orginale/.

Tenpei/Tiengping, GV-6, Gotanden/Houtantian, GV-6, Jinmon/shenmen, GV-4-1/, Anjin/Anshen, GV-4, Hyakue/Baihui, GV-20B/

Taki sam efekt wykazuje aplikacja w punkty akupunktury metylosiarczanu neostygminy, chlorku betanecholu, chlorowodorku metoklopramidu. Wkrótce po terapii metodą moxy obserwuje się moczenie i oddawanie stolca

ZASTOSOWANIE METODY MOXY W PROBLEMACH UKŁADU TRAWIENNEGO

Trawienne problemy takie jak udar żwacza, ostre i przewlekłe wzdęcia, ostra i przewlekła biegunka, przemieszczenie trawieńca, porażenia jelit po operacji, kolka, wklinowanie jelit, brak apetytu, ketoza, e.t.c. stan zdrowotny jest przywracany po jednym zabiegu moxy, w przypadkach gdy symptomy są o lekkim przebiegu. W ostrych przypadkach wskazane jest powtórzenie zabiegu lub łączne leczenie z użyciem specyfików weterynaryjnych. W wielu przypadkach obserwowano poprawę tych symptomów, które pozostawały bez efektu terapeutycznego preparatów doustnych lub dożylnych. Terapia metodą moxy ma zastosowanie nie tylko w c elu leczniczym, ale również dla promowania i utrwalania zdrowia, wzrostu produkcji mleka ,wydolności organizmu i przyrostów wagi. Punkty akupunktury Hyakue/Baihui, GV-20-B, Biki/Weigui, BL 27/, Kibi/Guiwei, BL27/Bikon/Weigen, GV-1-4/, Denbumae/BL29/, Denbutao/BL-30/

ZASTOSOWANIE METODY MOXY PRZY PROBLEMACH W ROZRODZIE

Stymulacja punktów metodą moxy jest efektywna w terapii zwierząt z problemami reprodukcji takimi jak:dysfunkcje jajników, zanik jajników, ciałko żółte przetrwałe ,cysty pęcherzykowe, ponawiane inseminacje, zatrzymanie łożyska ,endometritis, uzyskiwaniu zarodków do embriotransferów, wypadnięciu pochwy /w tych przypadkach dodatkowo stymulować punkt Kousou/Jiaochao,BL-35,wraz z wyżej wymienionymi punktami/Powrót do zdrowia przez stymulację jajników, macicy, i pochwy opiera się na regulacyjnym wpływie moxy ,w konsekwencji dając poprawę reprodukcji.

TERAPIA METODĄ MOXY W KAMICY MOCZOWEJ

Zastosowanie mają te same punkty opisane powyżej/Hyakue/Baihui, GV-20-B, Biki/Weigui, BL27, Kibi/Guiwei, BL-27, Bikon/Weigen, GV1-4, Denbumae/BL-29, Denbuato/BL-30/. Prowadzi to do osłabienia porażenia,przywrócenia skurczu i prawidłowej pracy zwieracza pęcherza moczowego poprawę mikcji i leczenia przypadłości.

MOXYTERAPIA W PORAŻENIU POPORODOWYM,GORĄCZCE MLECZNEJ I SYNDROMIE ZALEGAJĄCEJ KROWY

Metoda jest zalecana niezwłocznie w przypadkach trudności ze wstaniem po leczeniu preparatami wapnia i fosforu lub środkami doustnymi stosowanymi przy zaleganiu poporodowym. Obserwowano w wielu przypadkach że terapia może być pomocna przy trudnościach we wstawaniu przy zachowanym apetycie i określonych wynikach testów wątrobowych. W przypadkach knuckling/dotyczy zmian patologicznych kostek palców/przypis aut jap/ kulki moxy mogą być umieszczone w miejscu zmian patologicznych. Zwierzęta zaraz po aplikacji moxy oddające mocz i kał dają dobre rokowanie.

METODA MOXY W CELU POPRAWY OSIĄGNIĘĆ W REPRODUKCJI

Wymaga to zastosowania wszystkich punktów akupunktury wymienionych poniżej Tenpei/Tiengping, GV-6/, Gotanden/Houtantian, GV-6/, Jinmon/Shenmon, GV-4-1/Anjin /Anshen, GV-4/,Hyauke/Baihui, GV-20-B/, Biki/Weigui, BL-27/, Kibi/Guiwei, BL27/Bikon/Weigen, GV-1-4, Denbumae/BL-29/, Denbuato/BL-30/ Pierwszym krokiem jest zastosowanie jeden raz dziennie przez trzy kolejne dni pomiędzy 20 a 30 dniem po porodzie. To wpływa znacząco dla poprawy kondycji zdrowotnej , lepszego apetytu po porodzie, przywrócenia prawidłowej funkcji jajników i macicy. Następnym krokiem u krów nie wykazujących spodziewanej oestrus w ciągu 20 dni od ostatniej moxyterapii, niezbędne jest wykonanie zabiegu jeszcze raz. W przypadkach oestrus słabo wyrażonej, ponownych inseminacji, każdy czas jest właściwy dla wykonania moxy.Jest to możliwe do zastosowania pomiędzy anestrus lub przez dwa kolejne dni po sztucznej inseminacji. Przypadków ronień nie obserwowano jak dotąd przy metodzie moxy.

UWOLNIENIE OD DOLEGLIWOŚCI Z PORAŻENIEM Z POWODU CHORÓB INFEKCYJNYCH

Punkty akupunktury Daitui/Dazhui, Gv-14/Fuumon/Fengmen, GV-20/,Tanden/Tantian, GV-13/, Sandai/Santai, GV-11/, Soki/Suqi, GV-8, Tenpei/Tienping, GV-6/,Gotaqndenj/Houtantian, GV-5, Jinmon/Shenmen, GV4-1, Anjin/AnshenGV-4, Hyakue/Baihui, GV-20B/ Stosowanie w przypadkach choroby Ibaragi i Blue tongue u bydła. Metoda Zwierzęta z różnymi zaburzeniami połykania na tle porażenia gardła wkrótce po terapii metodą moxy piły wodę i pobierały pokarm/ciągle przez 2-3 godziny/.Po jednym tygodniu konsekwentnego leczenia wracały do kondycji zdrowotnej.

UWALNIANIE OD SZCZĘKOŚCISKU W PRZYPADKU TĘŻCA

Przy odklejaniu łożyska zwierzęta mogą być zainfekowane Cl. Tetani /Rozmaite medykamenty takie jak antybiotyki ,surowica przeciwtężcowa, płyny odżywcze e.t.c. Należy stosować do 10 dni.Wtedy zwierzęta mające szczękościsk po stosowaniu metody moxy otwierają jamę ustną, wkrótce po aplikacji .To uwalnia je od skurczu i ma działanie zdrowotne.

TERAPIA PRZY PRZEWLEKŁEJ PNEUMONII

Pomimo zastosowania antybiotyków w celu ratowania życia przy pneumonii cieląt w sezonie zimowym farmerzy mają problem z ostrym przewlekłym kaszlem i osłabionym przyrostem .Po zabiegu metodą moxy objawy te zanikają, dając w końcu powrót do normy.

Autorzy dziękują Panu Yuko Takeuchi D.V.M.,Ph.D. za tłumaczenie na język angielski z języka japońskiego. Polskie Towarzystwo Akupunktury Weterynaryjnej składa podziękowania Panu Torashige HOSAKA D.V.M. za zgodę na udostępnienie artykułu.

Do treści artykułu wszelkie prawa zastrzeżone .

tłumaczenie lek.wet. Andrzej Baszczak

60-195 Poznań ul.Lisa Witalisa 31

tel 50010715

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! templates by AgeThemes